Republika Federalna Niemiec nakłada na każdą osobę, która pracowała legalnie na terenie tego kraju, obowiązek złożenia deklaracji podatkowej, czyli Pflichtveranlagung. Z tego względu przed podjęciem decyzji o emigracji za zachodnią granicę, warto dowiedzieć się, jak u naszych sąsiadów wygląda rozliczenie podatku z Niemiec – druki, terminy składania zeznań podatkowych, możliwe ulgi i odliczenia. O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.
O czym pamiętać, składając zeznanie podatkowe w Niemczech?
Kwestię priorytetową stanowi ostateczny termin składania zeznania podatkowego. W Niemczech obowiązującą datą jest 31. lipca kolejnego roku. Oznacza to, że podatnik, który chce rozliczyć się za rok 2020, powinien dostarczyć swoją deklarację do wskazanego urzędu najpóźniej w terminie do 31. października 2021 roku. Istotną informację stanowi przy tym fakt, że w Niemczech można rozliczać podatek nawet do 4 lat wstecz. Z różnych względów opłaca się zrobić to jednak możliwie najszybciej. Jednym z nich jest fakt, że szybkie złożenie deklaracji podatkowej może korzystnie wpłynąć na czas oczekiwania na decyzję urzędu. Zwykle cała procedura trwa ok. 3 miesięcy.
Rozliczenie podatku z Niemiec – druki, których potrzebujesz
Lohnsteuerbescheinigung to niemiecka karta podatkowa, która stanowi dokument niezbędny do rozliczenia podatku z Niemiec. Jest to roczne podsumowanie wszystkich przychodów podatnika oraz zapłaconych przez niego składek socjalnych. Kartę tę wydaje raz w roku pracodawca (zwykle następuje to w lutym lub marcu kolejnego roku rozliczeniowego). Na dokumencie znajduje się tabela z dokładnym podsumowaniem uzyskanych dochodów finansowych, kwotą zapłaconego podatku oraz uiszczonych w ciągu roku składek na ubezpieczenie społeczne pracownika.
Kolejnym istotnym dokumentem do rozliczenia niemieckiego podatku okazuje się zaświadczenie o dochodach uzyskanych w Polsce, czyli UE/EOG (lub jego niemiecki odpowiednik – EU/EWR). W zeznaniu podatkowym warto uwzględnić także wszystkie przysługujące ulgi. Odliczenia podatkowe mogą bowiem korzystnie wpłynąć na ostateczną wysokość należnego zwrotu. Wśród najczęściej wymienianych ulg znaleźć można koszty wynikające z:
- prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego;
- dojazdów do pracy;
- dodatkowego ubezpieczenia (np. ubezpieczenie wypadkowe Unfallversicherung, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej Privathaftpflichtversicherung, ubezpieczenie od kosztów związanych z ochroną interesów prawnych Rechtschutzversicherung);
- uczęszczania na dodatkowe kursy zawodowe i szkolenia;
- leczenia medycznego (które nie jest pokrywane przez niemiecką ubezpieczalnię Krankenkasse);
- kosztów przedszkola (z wyjątkiem kosztów żywieniowych);
- kosztów przeprowadzki (jeśli powodowana jest pracą zawodową);
- kosztów zakupu odzieży roboczej;
- delegacji służbowej.
Wysokość zwrotu podatku to sprawa bardzo indywidualna, która jest uzależniona od sytuacji materialnej, jak i osobistej podatnika. Znaczenie w tym przypadku mają bowiem sprawy takie jak:
- wysokość uzyskanego dochodu w Niemczech;
- wysokość odprowadzonego podatku;
- stan cywilny i sytuacja rodzinna.
System fiskalny w Niemczech cechuje się nieco innymi zasadami niż polski system podatkowy. Chcąc rozliczyć się z niemieckim fiskusem w sposób najkorzystniejszy dla podatnika, warto postawić na wsparcie profesjonalnego biura, które zadba o poprawne rozliczenie podatku z Niemiec. Druki, terminy i pozostałe formalności – to nie będzie dla Ciebie problemem, gdy skorzystasz z pomocy profesjonalistów!